ÖZBEKİSTAN GEZİSİ 2023

 

 

Buhara – Semerkant – Taşkent

(6 Gün - 5 Gece)

 

1. GÜN: 24 Ağustos PERŞEMBE İSTANBUL – BUHARA
Saat 13:55’da İstanbul Havalimanı’ndan Özbekistan Hava Yolları HY-286 tarifeli seferi ile Buhara’ya uçuş. Saat 20:05’de Buhara’ya geliş. Havaalanın’da karşilama. Özel araç ve yerel rehber eşliğinde mahalli lokantaya gidip akşam yemeğindeyiz. Geceleme Buhara’da.

2. GÜN:25 Ağustos CUMA BUHARA
Otelde sabah kahvaltısından sonra Buhara ziyaretleri: ABDÜLHALIK GÜCDEVANİ, ARİFİ RİVEGERİ, MAHMUD’İ İNCİR FAGNEVİ, HACE ALİ RAMİTENİ, MUHAMMED BABA SEMMASİ, SEYYİD EMİR KÜLÂL, ŞAH’I NAKŞIBEND K.S. ve Valideleri’nin Türbe ve Külliyeleri’nin ziyaretleri. Akşam yemeği. Geceleme Buhara’da.

3. GÜN: 26 Ağustos CUMARTESI BUHARA – SEMERKANT
Otelde alacağımız kahvaltının ardından Unesco Dünya Mirası Listesin’de yer alan Buhara gezisi: Buhara'yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan İsmail Samani Türbesi, Çeşm-i Eyyub ve ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Hauz Cami’ni, Çar-Minar minaresi, Magaki Attari türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz meydanı, Poyi Kalon kompleksi: Kalon minaresi, Mir Arap medresesini gezileri. Sonrasında tren istasyonuna transfer. Saat 15:55’da “Afrosiab” hızlı treniyle Semerkant’a hareket. Saat 17:30’da Tarihi İpek Yolu kenti Semerkant’a variş ve İslam aleminde Kuran-ı Kerim’den sonra Ardından özel bir mekanda Özbek yemeği yiyoruz. Geceleme Semerkant’ta.

4. GÜN:27 Ağustos PAZAR SEMERKANT
Kahvaltımızın ardından tam gün sürecek şehir turumuza başlıyoruz: en önemli ikinci kitap olan Sahih-i Buhari hadis kitabının yazarı Imam-i Buhari türbesi ve kulliyesini ziyaret ediyoruz. UBEYDULLAH AHRAR Hazretlerinin, EBU MANSUR MATURİDİ K.S., KUSEM İBNİ ABBAS R.A. (ŞAH-I ZİNDE) Hazretleri’nin kabrini ziyaretleri ardından ünlü Siyab Yemiş Pazarı’nda bölgeye has üzüm, badem, ceviz, kurutulmuş meyva vb. ürünlerden satın alma imkanı. Yerel restoranda akşam yemeği. Geceleme Semerkant’ta.

5. GÜN: 28 Ağustos PAZARTESI SEMERKANT – TAŞKENT
Otelde kahvaltımızın ardından otelden check out yapıyoruz. Şehir turumuza devam ediyoruz. İlk ziyaret yerimiz Emir Timur’un mezarının bulunduğu Gür Emir Türbesi’dir. Registan Meydanı’na geliyor ve İslam Mimarisi’nin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Şer Dor Medresesi. Ardından Bibi Hatun Külliyesi ve Timur’un torunu Uluğ Bey’in inşa ettiği Rasathane’ye gidiyoruz. Sonrasında Ruhabad türbesi ve Hazret Daniyar türbesi gezileri. Ardından tren istasyonuna gidiyor ve 2 saatlik bir hızlı tren yolculuğu ile başkent Taşkent’e gidiyoruz. Yerel restoranda akşam yemeği. Geceleme Taşkent’te.

6. GÜN: 29 Ağustos SALI TAŞKENT – ISTANBUL
Otelde kahvaltı sonrası Taşkent gezisi: Taşkent'te bulunan Barak Han medresesi, Kökeldaş medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi. Ardından 1977’de hizmete giren ve Orta Asya'nın ilk metrosu olan Taşkent Metrosu’nun en dikkat çekici metro istasyonlarını geziyoruz. Ziyaretler sonrası havalimanına transfer oluyoruz. HY – 273 sefer sayili uçağı ile İstanbul'a uçuş saat 17:00’da. Istanbul’a varis saat 20:20’da. Tur sonu.

ÜCRET 1200 USD
SGL odalarda konaklama farki: + 145 USD
Buhara: “Poykent” Hotel 4* veya benzeri - 2 gece
Semerkant: “Grand Sogdiana” Hotel 4* veya benzeri - 2 gece
Taşkent: “Wellness” Hotel 4* veya benzeri - 1 gece

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR:
1. Otel konaklamaları;
2. Yemekler: 5 kahvaltı, 5 akşam yemeği;
3. Klimalı otobüsler ile seyahatler;
4. Buhara – Semerkant arası “Afrosiab” hızlı tren biletleri;
5. Semerkant – Taşkent arası “Afrosiab” hızlı tren biletleri;
6. Türkçe rehberlik hizmetleri;
7. Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri.
8. İstanbul – Buhara, Taşkent – Istanbul uçak biletleri.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
1. Şahsi harcamalar ve otel ekstraları;
2. Öğle yemekleri;